10.03.2015

Jak udrożnić nos i zatoki?

Zatkany nos i zatoki? Trudności w oddychaniu w dzień i w nocy? Nic przyjemnego! Możemy kupować apteczne specyfiki, wciskać do nosa roztwory z soli morskiej, ale czasami nawet to nie pomaga. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak sobie pomóc? Oto moje rady :)

Jak udrożnić nos i zatoki?


1. Okłady z soli


Pół kilograma soli wsypujemy do płóciennego woreczka. Woreczek umieszczamy w piekarniku, podgrzewamy. Ciepłe kompresy układamy na nosie i czole. W ten sposób rozgrzane zatoki zaczną się powoli udrożniać. 
Pamiętaj jednak, by takie okłady stosować na noc.

2. Maści z olejkami eterycznymiSą takie maści, które zawierają olejki eteryczne np: eu­ka­lip­tu­so­wy, roz­ma­ry­no­wy, so­sno­wy, ja­łow­co­wy, ter­pen­ty­no­wy, kam­fo­rę i men­tol. Maści dostępne są w aptece i kosztują grosze. Taką maścią dobrze jest nasmarować nos i zatoki. W przypadku dzieci na noc radziłabym także nasmarować plecy i piersi. Uważajcie jednak, bo te maści są naprawdę bardzo silne i mogą podrażnić wrażliwą skórę.

3. MiódMiód uznawany jest za jeden z najlepszych sposobów na przeziębienie, niewielu wie jednak, że potrafi także udrożniać nos i zatoki. Małe dzieci maja często problemy z oddychaniem w czasie przeziębienia, bo nie potrafią się pozbyć wydzieliny z nosa. Czasem nawet udrożnianie nosa tzw. marimerem nie pomaga, prawda? W takim razie spróbujmy miodu! 
Wysmaruj maluszkowi wnętrze noska miodem, a zobaczysz, że szybko odzyska głęboki oddech.

4. Herbatka malinowaTaka gorąca herbata silnie rozgrzewa i zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Wypróbuj herbatki malinowej jednocześnie z gorącą kąpielą stóp. Gwarantuję, że zdziwisz się jak błyskawicznie udrożnia nos! :)

5. Mieszanka udrożniająca nos i zatoki
To nowość na rynku, która miałam okazję ostatnio wypróbować na swoim dziecku. Mieszanka zawiera 4 olejki, które udrożniają nos i zatoki:

olejek lawendowy – działa wyciszająco, ułatwia zasypianie, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wspomaga leczenie przeziębień

olejek majerankowy – ma działanie rozgrzewające i przeciwbólowe, pomocny przy nieżytach nosa

olejek eukaliptusowy – pozyskiwany z drzewa gumowego pozwala udrożnić nos, ułatwia oddychanie, stosowany przy przeziębieniach i nieżytach górnych dróg oddechowych

olejek pieprzowy – działa rozgrzewająco, stosowany przy przeziębieniach, ale i również pomocniczo w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz