17.03.2015

10 sposobów na czyraki


Czyraki - martwe, twarde guzki, które są bardzo bolesne i trudno się ich pozbyć. Jeśli miałeś chociaż raz doskonale zdajesz sobie sprawę z tego co to za ból. Czyraki najczęściej spowodowane są bakterią Staphylococcus aureus, występują na szyi, pośladkach, plecach, twarzy, pod pachami.

Jak sobie radzić z czyrakami?

Oto 10 sposobów na czyraki

zdrowie.wp.pl

1. Gorący okład na czyraki

Jeśli masz czyraka np. na łokciu albo w innym miejscu, które łatwo zanurzyć w wodzie to wkładaj na kilka sekund powierzchnie z czyrakiem do wrzącej wody, to wyciągnie ropę. Jeśli takiej możliwości nie masz - rób gorące okłady.

2. Olejek herbaciany na czyraki

Bardzo ładnie wyciąga ropę, warto robić z niego okłady lub myć skórę mydłem z olejkiem herbacianym, by leczyć czyraki i jednocześnie zapobiegać powstawaniu nowych.

3. Cebula na czyraki

Cebula zawiera 25 aktywnych związków, które doskonale poradzą sobie z czyrakami. Dodatkowo cebula ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Pokrój cebulę w plastry i przykładaj na czyraki najlepiej obwiązując całość bandażem.

4. Czosnek na czyraki na czyraki

Czosnek ma doskonałe działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa bardzo podobnie jak cebula i tak też należy go traktować. Rozkruszyć ząbek czosnku i przykładać na czyraka robiąc kilkunastominutowy kompres.

5. Ziemniaki na czyraki

Ziemniaki są bogate w witaminę C, B-kompleks, mają znaczne ilości żelaza, wapnia, manganu, magnezu i fosforu. Zawierają także garbniki i flawonoidy co bardzo dobrze działa na naszą skórę. Zrób papkę z surowego ziemniaka i przykładaj na czyraki kilka razy dziennie, to powinno ulżyć w bólu i wyciągnąć ropę.

6. Sól Epsom na czyraki

Kolejny szybki sposób na wyciągniecie ropy. 1 łyżeczkę soli Epsom rozpuść w ciepłej wodzie. Nakładaj ciepłe kompresy 3-4 razy dziennie.

7. Olej z czarnuszki na czyraki

Czarnuszka od wieków uznawana jest za roślinę leczniczą. olej z czarnuszki ma właściwości antyseptyczne i łagodzące ból, a do tego bardzo ładnie wyciąga ropę ze skóry. Z oleju można robić okłady, ale można też stosować go wewnętrznie. Dodaj kilka kropel oleju z czarnuszki do każdego napoju jaki pijesz, do wody, herbaty, soku - w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu czyraków.

8. Wiciokrzew japoński na czyraki

Wiciokrzew japoński jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Kwiaty, liście i łodygi używane są do naparów, nalewek i okładów na czyraki. Zalej zioła wrzątkiem, zaparzaj pod przykryciem i albo zrób z tego kompres albo po prostu wypij. Wiciokrzew w każdej formie będzie działał na czyraki.

9. Kurkuma na czyraki

Chociaż nie lubimy jej bo "brudzi" na żółto to własnie w tym pigmencie tkwi cała siła kurkumy. Zrób gęstą papkę z kurkumy w proszku i ciepłej wody, nakładaj na ranę. Ci, którzy próbowali kuracji twierdzą, że takie okłady leczą czyraki w 3 dni.

10. Olej rycynowy na czyraki

Ma właściwości przeciwzapalne, ale także przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Olej rycynowy to skuteczny środek na infekcje skóry jak i czyraki. Stosowany miejscowo wyciąga ropę, a zewnętrznie wzmacnia układ odpornościowy.

2 komentarze:

Athoualia pisze...

Oraz ciepły kompres ze zmielonego lnu, maść ichtiolowa też ładnie wyciąga ropę - sprawdzone osobiście :D

Justyna Zarzecka pisze...

jest dużo sposobów na czyraki dzięki za pomysły

Prześlij komentarz